Skip to content

26 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block505
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,400
47%
Improvement Value:$360,000
53%
Total Assessment$684,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,717+3.4%
2024$9,402+8.0%
2023$8,708+5.6%
2022$8,246-5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft2,688DeedBook 5644, Page 808Recorded11/13/2025

Property Built

Built

Year Built: 1926