Skip to content

43 Helen AvenueParamus, NJ 07652

Built 1962

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Mar 30, 2007

Property Information

Block505
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,500
57%
Improvement Value:$258,300
43%
Total Assessment$598,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,512+3.2%
2024$8,248+7.2%
2023$7,696+5.4%
2022$7,304+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 9300, Page 53Recorded4/25/2007

Property Built

Built

Year Built: 1962