Skip to content

505 Tether LaneParamus, NJ 07652

Built 1983

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5101
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,576
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,800
48%
Improvement Value:$471,500
52%
Total Assessment$900,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,385+2.0%
2024$12,146+8.1%
2023$11,237+3.8%
2022$10,827+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1983