Skip to content

5 Skie DriveParamus, NJ 07652

Built 1979

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Jun 14, 2023

Property Information

Block4004
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,564
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,800
47%
Improvement Value:$498,900
53%
Total Assessment$948,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,070+2.9%
2024$12,700+8.1%
2023$11,753+3.8%
2022$11,321-3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft2,564DeedBook 5028, Page 1954Recorded7/3/2023

Property Built

Built

Year Built: 1979