Skip to content

11 Pepperidge RdParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Aug 22, 2005

Property Information

Block5104
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,100
46%
Improvement Value:$544,000
54%
Total Assessment$1,001,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,817+3.0%
2024$13,419+8.1%
2023$12,410+3.9%
2022$11,942+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,488DeedBook 8886, Page 82Recorded8/30/2005

Property Built

Built

Year Built: 1968