Skip to content

43 Pepperidge RoadParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$994,000
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block5104
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,200
49%
Improvement Value:$438,500
51%
Total Assessment$859,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,911+2.9%
2024$10,603+8.0%
2023$9,816+3.6%
2022$9,477-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$994,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 5326, Page 1376Recorded9/23/2024

Property Sale

Sale
$622,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 4456, Page 1970NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1968