Skip to content

W 43 Midland AveParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$602,000
Last Sale Date
Mar 10, 2017

Property Information

Block5301
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,382
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,700
48%
Improvement Value:$416,800
52%
Total Assessment$795,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,960+2.9%
2024$10,654+8.0%
2023$9,866+3.7%
2022$9,511+7.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$602,000

From:

To:

Sq Ft2,382DeedBook 2569, Page 949NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1968