Skip to content

19 Oxford CtParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5105
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,100
57%
Improvement Value:$335,000
43%
Total Assessment$781,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,415+3.0%
2024$10,109+8.3%
2023$9,333+3.5%
2022$9,015+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968