Skip to content

30 Oxford CtParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2020

Property Information

Block5105
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$489,800
59%
Improvement Value:$338,200
41%
Total Assessment$828,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,322+3.1%
2024$10,982+8.2%
2023$10,149+3.5%
2022$9,808-1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968