Skip to content

72 Spring Valley AveParamus, NJ 07652

Built 1982

Last Sale Price
$509,000
Last Sale Date
May 25, 2012

Property Information

Block511
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,700
49%
Improvement Value:$338,900
51%
Total Assessment$664,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,665+3.1%
2024$9,371+7.5%
2023$8,717+5.4%
2022$8,272-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$509,000

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 1067, Page 419NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/13/2012

Property Built

Built

Year Built: 1982