Skip to content

69 Ardale RoadParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 19, 1990

Property Information

Block513
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,000
56%
Improvement Value:$286,500
44%
Total Assessment$654,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,293+3.2%
2024$9,002+7.5%
2023$8,374+5.4%
2022$7,945-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 7349, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1964