Skip to content

78 Barnard RoadParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Aug 31, 2012

Property Information

Block513
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
48%
Improvement Value:$390,500
52%
Total Assessment$757,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,787+3.0%
2024$10,468+7.3%
2023$9,760+5.3%
2022$9,270+10.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$499,900

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 1238, Page 2234NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1964