Skip to content

479 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$2,666,660
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block5302
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,740,000
59%
Improvement Value:$1,194,900
41%
Total Assessment$2,934,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,531+0.3%
2024$43,406+10.8%
2023$39,170+1.0%
2022$38,794-13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,666,660

From:

To:

DeedBook 4094, Page 169Recorded4/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1975