Skip to content

E 49 Midland AveParamus, NJ 07652

Built 2000
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block5304
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage8.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,060,000
76%
Improvement Value:$5,202,500
24%
Total Assessment$21,262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$309,038+2.2%
2024$302,505+3.7%
2023$291,575+5.3%
2022$276,978+82.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$7,150,000

From:

To:

DeedBook 8438, Page 426Recorded1/23/2002

Property Built

Built

Year Built: 2000