Skip to content

461 From RoadParamus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$55,400,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block5304
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5SSSB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage12.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,980,000
51%
Improvement Value:$23,717,700
49%
Total Assessment$48,697,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$725,491+0.2%
2024$724,382+7.5%
2023$673,959-15.5%
2022$797,358+45.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$55,400,000

From:

To:

DeedBook 4772, Page 1778Recorded8/12/2022

Property Sale

Sale
$52,150,000

From:

To:

DeedBook 3463, Page 375Recorded1/16/2020

Property Sale

Sale
$34,225,000

From:

To:

DeedBook 2743, Page 192NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 2000