Skip to content

443 Roedel PlParamus, NJ 07652

Built 1959

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 23, 1995

Property Information

Block5402
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,820
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$483,300
53%
Improvement Value:$422,400
47%
Total Assessment$905,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,864+2.9%
2024$12,501+10.3%
2023$11,330+5.1%
2022$10,782+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 7831, Page 738NU CodeFamily (1)Recorded10/31/1995

Property Built

Built

Year Built: 1959