Skip to content

125 Ivanhoe DriveParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block5403
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$472,800
56%
Improvement Value:$371,500
44%
Total Assessment$844,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,980+2.9%
2024$11,643+10.6%
2023$10,528+5.1%
2022$10,017-3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 7864, Page 900Recorded3/26/1996

Property Built

Built

Year Built: 1964