Skip to content

507 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1949

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block5406
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,819
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
58%
Improvement Value:$283,900
42%
Total Assessment$683,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,674+3.4%
2024$9,359+11.1%
2023$8,424+5.5%
2022$7,982-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,819DeedBook 4820, Page 1974Recorded9/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1949