Skip to content

271 Idaho StreetParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block5708
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
61%
Improvement Value:$264,300
39%
Total Assessment$671,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,509+3.2%
2024$9,215+11.2%
2023$8,288+5.2%
2022$7,879-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 4736, Page 48Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 1454, Page 2163Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 8114, Page 280Recorded10/26/1998

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 8072, Page 150Recorded6/5/1998

Property Built

Built

Year Built: 1951