Skip to content

195 Nimitz RoadParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block4508
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,700
51%
Improvement Value:$371,500
49%
Total Assessment$758,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,648+2.8%
2024$10,361+8.8%
2023$9,524+5.4%
2022$9,032+8.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 5025, Page 1523Recorded6/28/2023

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 740, Page 1907NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/12/2011

Property Built

Built

Year Built: 1955