Skip to content

311 Mc Kinley Blvd.Paramus, NJ 07652

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block5601
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$424,400
50%
Improvement Value:$424,300
50%
Total Assessment$848,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,070+2.7%
2024$11,752+8.5%
2023$10,834+5.1%
2022$10,308-5.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985