Skip to content

513 Forest AveParamus, NJ 07652

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block5601
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,576
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,700
46%
Improvement Value:$415,000
54%
Total Assessment$773,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,016+2.6%
2024$10,736+8.3%
2023$9,912+5.1%
2022$9,431-3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985