Skip to content

217 Taylor Rd.Paramus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 21, 1995

Property Information

Block5602
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,674
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,700
51%
Improvement Value:$421,200
49%
Total Assessment$851,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,114+2.7%
2024$11,798+8.5%
2023$10,873+5.1%
2022$10,344-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 7810, Page 667Recorded8/10/1995

Property Built

Built

Year Built: 1964