Skip to content

474 Berry LaneParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jul 6, 2005

Property Information

Block5606
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,317
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,700
50%
Improvement Value:$418,200
50%
Total Assessment$839,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,900+3.0%
2024$11,549+8.6%
2023$10,635+5.2%
2022$10,111-9.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 8843, Page 181Recorded7/19/2005

Property Built

Built

Year Built: 1952