Skip to content

498 Marion LaneParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Apr 14, 2006

Property Information

Block5607
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
44%
Improvement Value:$528,800
56%
Total Assessment$950,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,526+2.8%
2024$13,162+8.6%
2023$12,119+5.3%
2022$11,511+8.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 9067, Page 306Recorded5/1/2006

Property Built

Built

Year Built: 2002