Skip to content

476 Wilson AvenueParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5608
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,231
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
59%
Improvement Value:$293,400
41%
Total Assessment$715,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,115+2.7%
2024$9,845+8.8%
2023$9,049+5.2%
2022$8,605-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953