Skip to content

498 Forest AveParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jun 20, 2018

Property Information

Block6602
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,100
50%
Improvement Value:$396,600
50%
Total Assessment$790,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,213+3.1%
2024$10,881+13.9%
2023$9,555+5.2%
2022$9,080+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 2984, Page 1574NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1963