Skip to content

E 275 Midland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block5706
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,500
64%
Improvement Value:$237,100
36%
Total Assessment$659,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,304+3.4%
2024$8,995+10.0%
2023$8,177-1.1%
2022$8,272+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,076DeedBook 4071, Page 1314Recorded4/12/2021

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft9DeedBook 7629, Page 581Recorded8/20/1993

Property Built

Built

Year Built: 1947