Skip to content

434-442 Forest AveParamus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$3,825,000
Last Sale Date
Mar 6, 2000

Property Information

Block5706
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,704,500
35%
Improvement Value:$3,141,000
65%
Total Assessment$4,845,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,340+0.3%
2024$71,135+1.2%
2023$70,295+3.7%
2022$67,788-14.1%
Property History

Property Sale

Sale
$3,825,000

From:

To:

DeedBook 8255, Page 236NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/10/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000