Skip to content

319 Midland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 20, 2019

Property Information

Block5802
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,886
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,300
52%
Improvement Value:$298,000
48%
Total Assessment$625,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,840+3.0%
2024$8,583+7.8%
2023$7,961+5.2%
2022$7,567-4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,886DeedBook 3221, Page 936Recorded4/16/2019

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 8112, Page 527Recorded10/21/1998

Property Built

Built

Year Built: 1950