Skip to content

395 Hickory Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1939

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block5804
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,503
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,500
56%
Improvement Value:$255,000
44%
Total Assessment$579,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,185+3.2%
2024$7,928+10.5%
2023$7,173+5.8%
2022$6,779+10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft1,503DeedBook 5509, Page 1137Recorded5/20/2025

Property Built

Built

Year Built: 1939