Skip to content

388 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Price
$482,000
Last Sale Date
Dec 6, 2006

Property Information

Block5804
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,700
55%
Improvement Value:$227,000
45%
Total Assessment$503,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,117+3.2%
2024$6,895+10.5%
2023$6,242+5.8%
2022$5,898+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$482,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 9212, Page 380Recorded12/15/2006

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 8454, Page 656Recorded3/20/2002

Property Built

Built

Year Built: 1938