Skip to content

390 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Sep 14, 2000

Property Information

Block5804
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,900
64%
Improvement Value:$154,200
36%
Total Assessment$431,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,076+3.3%
2024$5,883+10.9%
2023$5,304+5.8%
2022$5,013-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 8312, Page 27NU CodeTitle correction (4)Recorded10/4/2000

Property Sale

Sale
$162,500

From:

To:

DeedBook 7752, Page 620Recorded12/8/1994

Property Built

Built

Year Built: 1938