Skip to content

402 Hickory Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1939

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5807
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,000
52%
Improvement Value:$305,300
48%
Total Assessment$638,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,023+3.2%
2024$8,745+10.3%
2023$7,928+5.8%
2022$7,495+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7458, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1939