Skip to content

320 Ivy PlParamus, NJ 07652

Built 1939

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 11, 2023

Property Information

Block5807
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,682
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,000
50%
Improvement Value:$329,400
50%
Total Assessment$662,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,370+3.2%
2024$9,080+10.2%
2023$8,239+14.2%
2022$7,214-14.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 3953, Page 1818Recorded2/10/2021

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 7540, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1939