Skip to content

396 Hickory Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2002

Property Information

Block5807
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,000
52%
Improvement Value:$306,600
48%
Total Assessment$639,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,043+3.2%
2024$8,764+10.3%
2023$7,944+5.8%
2022$7,511+11.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 7885, Page 44NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/14/1996

Property Built

Built

Year Built: 1939