Skip to content

433 Holly AvenueParamus, NJ 07652

Built 1920

Last Sale Price
$552,000
Last Sale Date
Mar 6, 2017

Property Information

Block5812
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5SFG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,106
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,500
59%
Improvement Value:$240,200
41%
Total Assessment$585,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,262+3.0%
2024$8,020+7.0%
2023$7,496+5.7%
2022$7,093+13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$552,000

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 2566, Page 296Recorded3/20/2017

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 7900, Page 694Recorded8/7/1996

Property Sale

Sale
$129,187
DeedBook 7340, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1920