Skip to content

429 Cedar AveParamus, NJ 07652

Built 1970

Last Sale Price
$523,000
Last Sale Date
May 2, 2016

Property Information

Block5813
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,041
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,000
52%
Improvement Value:$353,600
48%
Total Assessment$729,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,342+2.7%
2024$10,068+7.3%
2023$9,385+5.3%
2022$8,910-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$523,000

From:

To:

Sq Ft2,041DeedBook 2254, Page 1297NU CodeFamily (1)Recorded5/9/2016

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,041DeedBook 9567, Page 13NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/2/2008

Property Built

Built

Year Built: 1970