Skip to content

525 Fordham PlParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block6604
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,132
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,100
53%
Improvement Value:$404,700
47%
Total Assessment$865,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,180+3.0%
2024$11,821+13.8%
2023$10,389+5.2%
2022$9,878+12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 2416, Page 991Recorded10/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 1963