Skip to content

369 Kenwood RoadParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2010

Property Information

Block5814
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,600
45%
Improvement Value:$403,200
55%
Total Assessment$737,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,451+3.1%
2024$10,132+10.0%
2023$9,211+5.7%
2022$8,710-3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 8400, Page 534NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/5/2001

Property Built

Built

Year Built: 1938