Skip to content

403 Chestnut StreetParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2009

Property Information

Block5815
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,800
48%
Improvement Value:$367,300
52%
Total Assessment$701,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,924+3.2%
2024$9,620+10.0%
2023$8,746+5.8%
2022$8,270+9.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 7767, Page 686Recorded2/14/1995

Property Built

Built

Year Built: 1938