Skip to content

414 Terhune AvenueParamus, NJ 07652

Built 2019

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block5814
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,020
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,600
27%
Improvement Value:$903,000
73%
Total Assessment$1,237,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,687+2.7%
2024$17,230+8.4%
2023$15,897+13.4%
2022$14,018+139.9%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft3,020DeedBook 3820, Page 196Recorded11/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 3116, Page 873Recorded11/27/2018