Skip to content

466 Utah StreetParamus, NJ 07652

Built 2006

Last Sale Price
$1,030,000
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block5711
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,026
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,800
34%
Improvement Value:$792,100
66%
Total Assessment$1,199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,152+2.7%
2024$16,708+7.5%
2023$15,546+7.2%
2022$14,495-17.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,030,000

From:

To:

Sq Ft3,026DeedBook 3818, Page 567Recorded11/16/2020

Property Sale

Sale
$972,000

From:

To:

Sq Ft3,168DeedBook 9489, Page 6NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/4/2008

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 8838, Page 347Recorded7/14/2005