Skip to content

405 Chestnut StreetParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5815
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,800
58%
Improvement Value:$238,800
42%
Total Assessment$572,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,059+3.3%
2024$7,805+10.6%
2023$7,059+5.8%
2022$6,673-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1938