Skip to content

404 Chestnut StreetParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
May 10, 2019

Property Information

Block5816
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,575
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,700
57%
Improvement Value:$261,700
43%
Total Assessment$606,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,563+3.2%
2024$8,296+10.5%
2023$7,511+5.7%
2022$7,104+11.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 3265, Page 173NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1938