Skip to content

613 Craig AveParamus, NJ 07652

Built 2014

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
May 7, 2015

Property Information

Block5915
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,532
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
29%
Improvement Value:$951,000
71%
Total Assessment$1,343,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,126+2.7%
2024$18,624+7.7%
2023$17,289+5.2%
2022$16,432-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft3,532DeedBook 1939, Page 908NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/15/2015

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 1622, Page 236Recorded2/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014