Skip to content

611 Mazur AveParamus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Price
$979,900
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block5905
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,206
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,100
45%
Improvement Value:$540,800
55%
Total Assessment$986,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,605+8.1%
2024$12,591+16.9%
2023$10,773+3.7%
2022$10,393+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$979,900

From:

To:

Sq Ft2,206DeedBook 4812, Page 354Recorded9/19/2022

Property Sale

Sale
$578,000

From:

To:

Sq Ft2,206DeedBook 2055, Page 1676NU CodeFamily (1)Recorded9/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960