Skip to content

613 Paramus RdParamus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 4, 2004

Property Information

Block5905
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,100
48%
Improvement Value:$404,700
52%
Total Assessment$783,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,783+3.0%
2024$10,471+8.2%
2023$9,681+3.8%
2022$9,326+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 8657, Page 427Recorded2/9/2004

Property Built

Built

Year Built: 1960