Skip to content

610 Mazur AvenueParamus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2010

Property Information

Block5905
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,900
60%
Improvement Value:$297,000
40%
Total Assessment$740,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,098+2.9%
2024$9,815+7.9%
2023$9,092+3.2%
2022$8,806+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft1,842DeedBook 8174, Page 989NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/8/1999

Property Built

Built

Year Built: 1960