Skip to content

612 Paramus RdParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
May 9, 2006

Property Information

Block5907
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,800
58%
Improvement Value:$262,700
42%
Total Assessment$627,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,815+3.4%
2024$8,529+8.8%
2023$7,838+5.3%
2022$7,441+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,434DeedBook 9081, Page 215Recorded5/19/2006

Property Built

Built

Year Built: 1951